Kto sme
O nás
Spoločnosť EuroGen je poľnohospodárska firma, ktorá bola založená v roku 2006. Zakladateľom bola spoločnosť AGROPARTNER spol. s r.o. za účelom špeciálneho šľachtiteľského chovu ošípaných v spolupráci s kanadským partnerom. Z pôvodného zámeru sme upustili a od roku 2009 hospodárime na ornej pôde v regióne Záhorie vo výmere 1 700 ha. Ide o znevýhodnené a ohrozené pozemky, na ktorých realizujeme systém ekologickej rastlinnej výroby, teda výrobu, pri ktorej nepoužívame intenzifikačné faktory ako pesticídy či hnojivá s vyšším obsahom dusíka a celý proces kontroluje oprávnená inšpekčná organizácia.
Ekologický chov hovädzieho dobytka realizujeme v obci Sološnica a nadväzuje na systém ekologickej rastlinnej výroby. Okrem tohto chovu máme aj chov hovädzieho dobytka v meste Šaštín, chov mliečneho typu hovädzieho dobytka v obci Prievaly a chov ošípaných v obci Rohožník. Predaj hovädzieho dobytka čiastočne realizujeme značkou Záhorácké hovjadzí®, teda priamym predajom čerstvého hovädzieho mäsa z našej prevádzky v Plaveckom Podhradí. Tu sa nachádza naša vlastná rozrábkareň, v ktorej pripravujeme nielen čerstvé mäso, ale taktiež mäsové výrobky, ktoré nesú značku Slovenský gazda. Hovädzie mäso, ktoré výrobky obsahujú, je výhradne Záhorácké hovjadzí® z vlastných chovov.
Mäso a mäsové výrobky sú predávané jednak priamo z našej prevádzky, ale taktiež ich nájdete vo Farmárskych potravinách Slovenský gazda v Plaveckom Podhradí. Potraviny prevádzkuje majetkovo prepojená spoločnosť AGROPARTNER spol. s r.o.
Náš chov hovädzieho dobytka
Našou pýchou, ako aj pýchou firmy EuroGen, spol. s.r.o., je vlastný chov hovädzieho dobytka. Predstavte si stovky hektárov zelených pastvín popretkávaných remízkami stromov, vodné kanále, tok rieky Rudavka a to všetko pri voňajúcom ihličnatom lese s výhľadom na zrúcaninu Plaveckého hradu. Presne na takých miestach sa voľne pasú naše mäsové plemená Simmental, Charolais a Limousine. Teľatá tu vyrastajú
pod ochranou svojich matiek a spoločnosti ostatných teliat. Vyrastajú v prostredí, ktoré je pre ne prirodzené s minimalizáciou zootechnických zásahov.
Tento chov spĺňa požiadavky Nariadenia Rady (ES) č. 834/2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov v platnom znení 2007 a tiež Zákona č. 189/2009 Z.z. o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a získal certifikát ekologického chovu dobytka.
Býkov, ktorí dosiahnu vek sedem mesiacov umiestňujeme do voľného ustajnenia, kde máme pre ne vytvorené momentálne najlepšie podmienky a sú určené na produkciu vysokokvalitného mäsa. Pri chove nepoužívame hormóny a antibiotiká ako rastový stimulátor. Na predaj sú určené výhradne mladé býky vo veku 15-17 mesiacov. Každý kus je riadne kontrolovaný ŠVPS SR.
Našou prioritou je pohoda zvierat, pretože si myslíme, že len spokojné zvieratá nám zabezpečia požadovanú kvalitu mäsa. Zvieratám zabezpečujeme také prostredie, v ktorom majú možnosť voľného pohybu, čerstvý vzduch, prirodzenú stravu ako aj sociálne kontakty. Práve takýto prístup k chovu bol základom pre vznik značky Záhorácké hovjadzí®. Značky, ktorá ručí za kvalitu a čerstvosť.
Naše mäso
Ak hľadáte skutočne čerstvé mäso, ste na dobrej adrese. Čerstvosť pre nás znamená našu snahu o to, aby čas medzi porážkou zvieraťa a dodaním mäsa priamo k vám bol čo najkratší. Celý proces sa snažíme zvládnuť za jeden deň. Umožňuje nám to vlastná prevádzka rozrábkarne, v ktorej mäso spracúvame. Samozrejmosťou je kontrola Štátnou veterinárnou a potravinovou správou.
Mäso štandardne balíme do fólie. Tú by ste si po príchode domov mali vymeniť, pretože je vhodné držať mäso v suchu. Na požiadanie vám môžeme mäso zavákuovať. Pri vákuovanom mäse porušte obal až tesne pred samotnou prípravou.
Mäso, ktoré u nás zakúpite potrebuje ešte čas na to, aby sa stalo kvalitnou surovinou na kuchynské účely. Preto by sme vás chceli zoznámiť so základmi zrenia mäsa. Po usmrtení zvieraťa dochádza k chemickým procesom, ktoré majú za následok posmrtné stuhnutie. Pri bravčovom mäse ustupuje po 1-2 dňoch, pri hovädzom po 3-4 dňoch. V tomto štádiu je mäso tuhé, má málo výraznú chuť a nie je vhodné na kuchynské účely.
Obzvlášť pri hovädzom mäse je vhodné zaoberať sa jeho zrením. Cudzou rečou ide o rozklad kolagénu pôsobením enzýmov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v mäse. Zrozumiteľne ide o chemický proces, pri ktorom sa mäso stáva jemnejším a pre mnohých aj chutnejším. Rozlišujeme suché a mokré zrenie. Pri suchom zrení zrejú väčšie kusy dobytka v zrecích komorách v celku, za prístupu vzduchu.
Pri mokrom zrení prichádza k chemickým procesom vo vákuu, teda bez prístupu vzduchu. Pri odporúčanej dobe zrenia sa môžete stretnúť s množstvom názorov a často krát odporujúcich odporúčaní. Z našich skúseností je možné pri hovädzom mäse dosiahnuť veľmi dobré výsledky už po dvanástich dňoch zrenia, no odporúčame vydržať 28 dní. Výhodou zrenia vo vákuu je to, že mäso ostane jemnejšie pri zachovaní šťavnatosti. Bravčové sa nachádza v ideálnom stave na 5-6 deň od porážky. Je len na vás, či rozhodnete jesť mäso čerstvé, alebo vyzreté.